За понад 2 роки повномасштабної війни українці проходять надскладне випробування. За словами Міністра охорони здоровʼя Віктора Ляшка, консервативні американські оцінки стверджують про близько 120 тисяч поранених у лавах ЗСУ станом на другу половину 2023 року. Це співвідносно населенню міста Ужгород! Кожен день війни вартує нам життя та здоровʼя наших захисників. Масовані обстріли росіянами цивільної інфраструктури призводять до жертв та поранення серед цивільного населення.
Проблема повноцінного відновлення і реабілітації існувала задовго до широкомасштабної війни. Ще до лютого 2022 року було зареєстровано 2,7 млн людей з інвалідністю, а у багатьох досі не має такого офіційного статусу. Кількість людей, які потребують реабілітації, зростає з кожним днем. І, як не сумно, ця висока потреба зберігатиметься ще багато років, а для безлічі людей — усе життя.
Зареєстровано 19 875 випадків поранення цивільних протягом 24.02.2022 – 15.02.2024 (дані підтверджені Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини, реальні цифри можуть бути значно вищими). У ВООЗ офіційно повідомлено про 27 768 жертв серед цивільного населення з ескалації війни в лютому 2022 року, з яких 17 962 поранених. Розуміємо, що фактичне число є набагато вищим, на жаль.
Спалах травматизму в Україні навантажує систему реабілітації. За даними ВООЗ 28% домогосподарств мають членів сімʼї з інвалідністю, а найвищі показники у східних та південних областях. Survey report April 2023 додає, що найбільший відсоток інвалідностей припадає на проблеми з опорно-руховим апаратом (17%) та порушення зору (12%). Загалом респонденти зазначали про труднощі з ходою чи пересуванням сходами, проблеми зі слухом та зором, проблеми з памʼяттю та концентрацію та неможливість власноруч доглядати за самими собою.

Війна в Україні створює грандіозну потребу в реабілітації – у XXI столітті жодна європейська країна не має потужностей, здатних пролікувати таку кількість поранених. Від 20 000 до 50 000 українців, які втратили одну або кілька кінцівок з початку війни – дані наводить Wall Street Journal у серпні 2023 року, згідно з раніше невідомими оцінками протезних фірм, лікарів і благодійних організацій. Важко зважати на обʼєктивну оцінку, адже від публікації даних пройшло понад 8 місяців. Це ще раз підвтерджує, що пробему реабілітації неможливо ігнорувати.
Wall Street Journal посилаються на найбільшого у світі виробника протезів німецьку компанію Ottobock, які стверджують, що за 17 місяців після повномасштабного вторгнення РФ в Україну, понад 50 000 людей потребують протезування. За даними київської благодійної організації МБФ «Здоров’я українського народу», кількість серйозних поранень, спричинених війною, становить 200 тис. За даними фонду, близько 10% серйозних травм зазвичай потребують ампутації. За словами Віктора Ляшка, у 2023 році понад 230 тис. пацієнтів отримали послуги з реабілітації.
Західні військові хірурги не бачили таких травм такого масштабу з часів Другої світової війни, сказав доктор Аарон Епштейн, голова Глобальної групи хірургічної та медичної підтримки колишніх військових хірургів, які навчають українських військових медиків. Хоча артилерія та ракети були головними причинами ампутації на початку конфлікту, деякі з найбільших втрат зараз походять від мін, встановлених уздовж лінії фронту.
В Україні рівень ампутації вже досягнув масштабів Першої світової війни. За оцінками, десятки тисяч людей втратили кінцівки з початку війни. Такої кількості не було в останніх збройних конфліктах на заході. Тому важливо розбудовувати мережу потужних реабілітаційних центрів саме в Україні – запити на фахову, доказову реабілітацію будуть актуальними не один десяток років.
Перед нами стоїть чимало викликів. 4.5.0. Recovery Center на Закарпатті будується відповідно всіх вимог та має на меті залучати передовий досвід та технології розвинених країн. Усі зусилля – для військових та цивільних, які постраждали від війни.