Вплив війни на психічне здоровʼя українців: статистика і хронологія. 

Повномасштабна війна несе серйозні загрози психологічному здоров’ю і благополуччю переважній більшості населення України. Проблема ускладнюється стигмою – негативним соціальним ставленням до психологічних проблем, сприйняття людини з ментальними порушеннями через призму хибних стереотипних уявлень. Як наслідок – ігнорування власного стану, уникнення звернень до спеціалістів та замовчування. Але проблема, про яку мовчать, викликає більший ризик. 
Про те як змінювались оцінки проблем і ризиків психологічного здоровʼя українців у статті від 4.5.0. Recovery Center.
Хронологія: 2022 рік. 

Попередні дослідження і гіркий досвід інших країн, що постраждали від збройних конфліктів показує: щонайменше кожна пʼята людина буде мати негативні наслідки для психічного здоров’я, а кожна десята відчує ці наслідки на рівні середньої тяжкості або важкої хвороби.

“За попередніми прогнозами на даний момент війни [червень 2022], надалі психологічної підтримки буде потребувати близько 15 млн українців, з них близько 3-4 млн потрібно буде призначати медикаментозне лікування,” –  заявив Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко на нараді щодо питань охорони психічного здоров’я. 

У вересні 2022 презентували результати першого з початку повномасштабної війни дослідження психологічного стану населення. Попри важкі обставини повномасштабної війни суб’єктивна оцінка психологічного благополуччя українців є досить високою – 6,7 бала з 9 можливих. Проблемне питання, яке зазначили більшість респондентів – здатність до саморегуляції емоцій та опанування складними емоційними станами. Це свідчить про те, що фаза психологічної мобілізації в суспільстві у зв’язку з війною ще тривала, але ресурсів для її подальшого підтримання може бракувати. 

Найбільший внесок у відчуття психологічного благополуччя припадає на складову самооцінки (позитивне ставлення респондентів до самих себе). У той же час інструментальні складові благополуччя, такі як здатність до саморегуляції емоцій та опанування складними емоційними станами (емоційна складова) або здатність справлятися з життєвими викликами (складова життєстійкості) оцінюються гірше. Більшість опитаних (понад 90%) мали прояви хоча б одного з симптомів посттравматичного стресового розладу, а 57% громадян перебувають в зоні ризику розвитку посттравматичного стресового розладу.

Згідно з оцінками ООН у грудні 2022 року, понад 22 % людей, які постраждали внаслідок війни, можуть мати розлади психічного здоров’я (від легких та помірних форм депресії, тривоги та посттравматичного стресового розладу до інших розладів).

 І майже кожна десята (9 %) людина перебуває у важкому стані або ж у стані середньої важкості. Потреби у сфері захисту психічного здоров’я продовжують зростати, особливо серед ВПО. Водночас за підтримкою загалом частіше звертаються жінки, ніж чоловіки. Психічне здоров’я та психологічна підтримка протягом усього життєвого циклу є надзвичайно важливими в ситуації війни в Україні. 

Хронологія: 2023 рік. 
Для подолання упередженості та формування звички піклуватись про власне ментальне здоровʼя держава розробила Комунікаційну кампанію Всеукраїнської програми ментального здоровʼя.

“Через російське вторгнення кожен п’ятий українець під загрозою розвитку певної форми психічного розладу. Цей тривожний висновок ґрунтується на оцінках ВООЗ. Українці на фронті й у тилу вже рік витримують шалені навантаження, зокрема й психологічні, адже війна атакує і нашу психіку.

Тим часом система «бачить» менше 10% прогнозованих випадків розладу психічного здоров’я. Це вже висновок нашого, українського аудиту ресурсів послуг у сфері психічного здоров’я, проведеного за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).” – заявила Олена Зеленська у лютому 2023 року.

За даними ВООЗ за квітень 2023 року “Health needs assessment of the adult population in Ukraine” 12% респондентів зазначили, що члени їхніх родин мали тривожність та психологічні проблеми, які заважають побутовому життю. Дослідження свідчить про те, що психічне здоров’я людей, які живуть у регіонах з активними військовими діями, значно погіршилось.

Хронологія: 2024 рік. 

За оцінками “WHO 2024 Emergency Appeal: Ukraine” – 9,6 мільйонів людей в Україні мають ризик психічного розладу або живуть із ним, з яких  3,9 мільйони страждають від середніх до важких симптомів.

Психічне здоров’я та психосоціальна підтримка (MHPSS) в Україні мають обмежений характер. За оцінками, кількість людей, які потребували підтримки протягом першого року повномасштабної війни, перевищувала 10 мільйонів і кількість має тенденцію зростати станом на третій рік повномасштабного вторгнення. 52,7% осіб, які потребують психологічної допомоги, демонструють симптоми психологічного дистресу, включаючи тривогу (54,1%), депресію (46,8%) та безсоння (12,1%).

Результати соціологічного опитування, що проводилося соціологічною службою Центру Разумкова з 19 по 25 січня 2024 року говорять про те, що з початку повномасштабного вторгнення в українців дещо покращився психологічний стан.

Оцінюючи власний психологічний стан на 24 лютого 2022р. (на початок війни) за шкалою від 0 до 10, де 0 означає «максимальний рівень спокою, упевненості», а 10 відповідає максимальному рівню паніки, страху, невпевненості, респонденти його оцінили в середньому 7,0 балами (49% оцінили балами від 8 до 10, що відповідають високому рівню паніки, страху, невпевненості).

Оцінюючи власний психологічний стан на час проведення опитування (у січні 2024р.) респонденти його оцінили в середньому 5,9 балами. При цьому частка тих, хто оцінив його балами від 8 до 10, зменшилася порівняно з початком війни з 49% до 25%, що свідчить про істотне покращення психологічного стану порівняно з початком війни. Разом з тим, цей показник є гіршим, ніж у лютому–березні 2023р., коли він становив в середньому 5,1 бала.

Велика війна триває вже третій рік. Наші ресурси та компенсаторні організми виснажуються і для кожної людини це індивідуально. Коли мозок перестає активно реагувати на обставини, ми переходимо до умовного стану звикання, а тоді ж і зʼявляється найбільший ризик появи депресивного розладу. Якщо ви помічаєте у себе або близьких появу надмірної тривоги, страху, зниження енергії чи апатію – не ігноруйте гострі сигнали. Проблему психологічного здоровʼя необхідно вирішувати так само, як фізичного. Наведені статистичні дані лише підкреслюють те, що проблема ближче, ніж ми звикли думати. 

Нещодавні новини

Історії

Scroll to Top