Країна пройшла Війну за незалежність у 1991-1995 роках, у якій взяло участь майже все доросле чоловіче населення. Тому Хорватія має значний досвід реінтеграції військових до мирного життя, підтримки їхніх родин, а також роботи із постраждалим цивільним населенням.
Чому для нас важливий досвід Хорватії?
Воєнні дії на Балканах відбувались порівняно недавно, а тому відсоток ветеранів у хорватському суспільстві високий. Впродовж всієї незалежності Хорватія боролась і бореться з важкими наслідками агресії проти неї, будує ефективну систему реабілітації для своїх героїв.
Історична довідка
Майже з початку бойових дій хорвати почали складати Реєстр хорватських оборонців, до якого вносили загиблих, полонених, пропалих безвісти. Вже після завершення бойових дій згаданий Реєстр став наріжним каменем реалізації політики Республіки Хорватія у сфері турботи про учасників війни.
Відповідно до записів Реєстру хорватських ветеранів, у війні брали участь 506 133 хорватські ветерани, включаючи бойові та небойові сектори. Ветерани становлять близько 10% від загальної кількості населення Республіки Хорватія. Станом на 2020-й рік на обліку перебувало 426 956 ветеранів війни, що у чотиримільйонній країні складає значний відсоток. Організації та обʼєднання ветеранів мають важливий вплив на суспільні та політичні рішення країни.
Близько 20% складали люди з важкими формами інвалідності. Найпоширенішими травмами були складні переломи (3109 осіб), ушкодження периферичної нервової системи (1213 осіб) та ампутації (956 осіб), черепно-мозкові та травми спинного мозку. Постраждалих у 3,5 рази більше, ніж тих, хто потребує фізичної реабілітації.
До 1994 року понад 25 000 поранених потребували реабілітації. Хорватський медичний журнал опублікував звіт з висновками, що система медичної реабілітації не спроможна впоратись з викликами.
У повоєнні роки Хорватія продовжувала розвивати пільгову систему для ветеранів, яка включала виплати і пенсії, допомогу для безробітних ветеранів, програми з перенавчання та працевлаштування ветеранів, пріоритет в оренді комерційних приміщень, звільнення від певних зборів і платежів, право на отримання акцій, інклюзивного транспорту тощо.
Міністерство ветеранів Хорватії створювало ветеранські центри – установи, які надають комплексну послугу догляду захисникам та постраждалим внаслідок війни. Такі резиденційно-реабілітаційні центри, у яких постійно або тимчасово розміщені ветерани, включали також консультації, семінари, курси для професійної діяльності, психосоціальну підтримку, фізичну реабілітацію, освітню та трудову терапію, фізичну підготовку, спорт, відпочинок. Таким чином, у таких центрах можуть піклуватись про найбільш чутливу частинку хорватських ветеранів поза їхніми домівками. Реабілітаційні центри у Сіні, Петріньї, Шибенику та Даруварі щороку приймають ветеранів, а від завершення війни вже пройшло 28 років.
Досвід співпраці з Україною.
З початку війни у 2014 році Хорватія рішуче висловила свою підтримку Україні. Сфера співпраці до повномасштабного вторгнення включала допомогу хорватських фахівців у роботі над програмами реабілітації ветеранів: «Принципи підтримки ветеранського бізнесу, їхнього працевлаштування та самозайнятості ми багато в чому наслідували саме у Хорватії. Система пільгового кредитування для ветеранського бізнесу, підтримка та пріоритетність їхнього виробництва, які ми хочемо запровадити, були запозичені також».
Двостороння співпраця поглиблювалась, а пріоритетом стало перш за все – перейняття безцінного досвіду Хорватії щодо лікування, реабілітації, соціалізації та надання всебічної державної підтримки демобілізованим військовослужбовцям.
З початком повномасштабного вторгнення Хорватія приймає на лікування та реабілітацію поранених українських захисників і захисниць. Зокрема ветерани російсько-української війни взяли участь у проєкті з ресоціалізації, а колеги з реабілітаційного центру Unbroken переймали досвід, щоб започаткувати такі практики і в Україні. Уряд Хорватії ухвалив програму щодо лікування й реабілітації наших поранених воїнів.
Віцепрем’єр-міністр, Міністр у справах хорватських захисників Томо Медвед у присутності Міністра закордонних і європейських справ РХ Гордана Грлича-Радмана передали Міністерству у справах ветеранів України друковану та електронну версії нормативних актів РХ про підтримку хорватських захисників, перекладених українською мовою.
Досвід Хорватії невимовно цінний для нас і з вами. Хорватія пережила те, що тут і зараз відбувається в Україні та готова підтримувати нас та ділитись власними напрацюваннями. Така підтримка важлива для нашого майбутнього.