Собака – друг, рятівник і терапевт. Про каністерапію у реабілітації військових.

Каністерапія – різновид психотерапевтичної допомоги за участю спеціально керованих і навчених собак.  Цей метод здатен впливати на нормалізацію стану людини, допомагати в процесі соціалізації, впливати на мотивацію людей, заспокоювати і мобілізувати увагу та підтримувати людей з обмеженими можливостями.

Ідея собачої терапії не нова. Після Другої світової війни її активно застосовували в госпіталі військово-повітряних сил у Нью-Йорку. Медики помітили, що у поранені у лікарнях, де дозволено перебувати собакам, одужували набагато швидше. Каністерапія використовується у багатьох країнах світу, зокрема в США після війни у В’єтнамі.  У Європі дуже розвинута каністерапія — наприклад у Польші спеціальність «каністерапевт» входить до класифікатору професій. У Чехії, Іспанії є освіта за дипломом «каністерапевт». У Ізраїлі є післядипломна освіта та видається диплом державного зразка за спеціальністю «каністерапевт». 

Каністерапія є одним зі способів допомоги українським ветеранам та ветеранкам у боротьбі з психологічними травмами. Такий метод реабілітації добре зарекомендував себе в Україні ще до 2022 року. Раніше його використовували в роботі з дітьми, людьми з інвалідністю та в закладах для людей похилого віку. 

Собаки здатні допомогати у процесі повернення військових до мирного життя. Посттравматичні стресові розлади, депресії та суїцидальні настрої — це те, із чим борються українські хвостаті терапевти:

  • Собаки здатні дарувати людині відчуття дотику й прихильності.
  • Присутність собаки знижує психологічне та фізіологічне збудження.
  • Собаки є корисними обʼєктами для порівняння, оскільки можуть демонструвати ті ж складні моделі поведінки, що й люди.
  • Собака здатен мотивувати для подальшого відвідування фахівців, підвищувати комфорт під час сеансу.
  • Часто собака займає центральне місце в процесі терапевтичного сеансу.

Загалом для ветеранів та ветеранок взаємодія з собакою має велике значення, адже далеко від дому, під час проходження служби, на бойових позиціях з ними поруч дуже часто знаходяться саме собаки. Вони зігрівають воїнів, попереджають про небезпеку, а іноді можуть бути просто другом, якому довіряють та з яким підтримують комунікацію. Саме тому через собаку в каністерапії розвивається й підтримується довіра та розвиток особистості, розкриваються почуття та емоції, прискорюється процес психотерапії та соціальної адаптації.

Військові розповідають – де б вони не з’явилися, обов’язково прийдуть коти чи собаки. Хлопцям стає шкода тварин, спочатку вони їх підгодовують, потім приручають. Декому щастить, і їх забирають з собою. Іноді навіть привозять на мирну територію, додому.

Професійним лікарем може бути далеко не кожен собака. Головне у цій справі – характер. Важливо, щоб собаки пройшли спеціальний поведінковий тест на відсутність агресивної реакції на людей та страху гучних звуків і нестандартних предметів (інвалідних візків, милиць). Після цього собак навчають роботі з пацієнтами.

Розмір, вік та порода собаки не принципові. Серед хвостатих терапевтів – дворняжки, лабрадори, маламути, хаскі, вівчарки. Наприклад, малінуа – дуже гіперактивна порода собак. Їй цікаво взаємодіяти з людьми, їй цікаво гратися. Ми виховуємо цуценят, щоб були спокійними і врівноваженими стосовно людей. Важлива також тривала підготовка собаки саме як помічника, який займається з людьми в терапевтичних або в реабілітаційних цілях та відрізняється від підготовки собаки службової чи мисливської від собаки.

На базі «4.5.0. Recovery center» функціонує програма підтримки ветеранів і ветеранок війни в боротьбі з психологічними травмами. Зазвичай такий вид терапії психологи застосовують у роботі з військовими під час проведення сеансів. Однак ми вирішили піти далі – виховувати чотирилапих і передавати їх безпосередньо ветеранам.

У межах програми за підтримки Кінологічного центру ГУ Національної поліції в Закарпатській області створені умови для підготовки окремих порід службових собак. Після навчання чотирилапих безоплатно отримуватимуть ветерани відповідно до запиту.

Спілкування з собаками піднімає рівень окситоцину, який зменшує рівень гормону кортизол, що викликає стрес. Окситоцин (його ще називають гормоном любові) виділяється в мозку, навіть якщо просто спостерігати за собакою протягом кількох хвилин. А погладжування домашнього улюбленця та гра з ним допомагає знизити тривожність та заспокоїться ще швидше. Собаки допомагають подолати стрес, розкривають почуття та емоції, пришвидшують соціальну адаптацію.

Нещодавні новини

Історії

Scroll to Top